Вінницька Дитяча
Школа Мистецтв

Засновано
у 1990 році

Виставка Світлани Жукової та її вихованців “Подільська витинанка”

SONY DSC

З 27 березня по 10 квітня 2019 р. в Академічній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею триватиме виставка «Подільська витинанка», яка продовжує цикл учнівсько-викладацьких виставок «Натхнення майстра у творчості учнів» відділення образотворчого мистецтва Вінницької дитячої школи мистецтв. Започаткований у 2018 р. проект покликаний розкрити мистецькі уподобання, самобутній творчий талант, неповторну авторську манеру шести педагогів відділення, їх вміння зацікавити та привити любов своїм підопічним до різних видів художньої діяльності, жанрів та технік.

«Подільська витинанка» – друга виставка циклу. Вона представляє творчий доробок у техніці витинанки художниці і педагога С.А. Жукової  та її учнів. Пошуки та експерименти художниці у цьому виді народної паперопластики вже кілька років поспіль надихають її юних вихованців,  і вони не відстають від наставниці. Експозиція об’єднала 7 робіт Світлани Анатоліївни та 70 витинанок й вириванок, створених учнями її класів, а також випускниками, які обрали техніку витинанки для своїх підсумкових робіт з предмету «Декоративно-прикладне мистецтво».

С. А. Жукова закінчила Одеське художнє училище ім. М.Б. Грекова та Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського. У Вінницькій дитячій школі мистецтв Світлана Анатоліївна  працює з 2002 р.  У пошуку внутрішньо близького за формою та змістом напряму відкрила для себе  світ української витинанки і самостійно опанувала різні її техніки. Вперше свої роботи показала  2014 р. на міжшкільній виставці «День Х. TEACHERS» у РЦСМ «Арт-Шик», відтоді її витинанки експонувались на шкільних, міських та міжрегіональних виставках «Палітра творчості об’єднує», «Кольорові фантазії», «Крим очима вінницьких художників», «Артгалера». Нагороджена Дипломом ІІІ Міжнародного свята народного мистецтва «Українська витинанка»(2018) та Відзнакою виставки-конкурсу сучасної витинанки «Крафторій – 2018» за кращу роботу. П’ятеро її учнів стали переможцями ІІ Всеукраїнського конкурсу витинанки у 2017 р., а восьмеро представили свої витинанки поруч із професійними художниками на пересувній виставці всеукраїнського мистецького проекту «Мамай мандрує», яка незабаром завітає і до Вінниці.

Захоплення своїх учнів витинанкою С. Жукова пояснює відносною легкістю її виконання. Для дитини, яка тільки долучається до декоративних видів мистецтва вирізати паперову композицію значно легше, ніж вишити рушника. Втім за зовнішньою простотою і декоративністю форми приховується глибокий зміст, який художниця вважає невід’ємною рисою  саме подільської витинанки. Один з відносно молодих видів народного мистецтва, витинанка увібрала в себе знаки й символи більш давніх. Подільські витинанки продовжують традиції народних килимів, гончарних розписів, вишивок. Традиційні подільські мотиви постійно зустрічаються у витинанках Світлани Анатоліївни, зокрема у трипільській серії, представленій в експозиції. Учні найчастіше звертаються до образу берегині, писанкової символіки, мотиву дерева життя або вазона. Останні виділяються в ряду вирізних композицій соковитими кольоровими плямами та експресією рваної аплікації. Учнівські композиції-віконця на сюжети новорічно-різдвяних свят, виконані з білого паперу на кольоровій підкладці, мають сильно узагальнені образи та форми, що теж є властивістю подільських витинанок. Традиційні мотиви писанкарства втіленні у серії витинанок-писанок та окремих орнаментальних композиціях. Деякі з них повністю складаються з візерунків, в інших орнаменти поєднуються із предметними зображеннями. Улюбленими мотивами дитячих витинанок є також птахи, квіти, ангели. Великоформатні ангельські постаті то височіють лаконічними силуетами, то ніби розсипаються мозаїкою дрібних прорізів. Так, образ за образом, прожилка за прожилкою долучає С.А. Жукова юних художників до витоків українського народного самобутнього мистецтва.

Комментарии к записи Виставка Світлани Жукової та її вихованців “Подільська витинанка” отключены