Вінницька Дитяча
Школа Мистецтв

Засновано
у 1990 році

ЖУРНАЛ ”ВІННИЧАНКА” № 3 (49) березень 2014р. ”У СЕРЦЕ УВІЙДЕ ЛИШ ТЕ, ЩО ІДЕ ВІД СЕРЦЯ”

 

                                    Вінницька дитяча школа мистецтв виховує справжніх українців

Як ви думаєте, що потрібно, аби наші діти стали народом? “Необхідно, аби вони глибоко пройнялися національним духом, пізнали історію українського етносу та культури”, – переконані викладачі Вінницької дитячої школи мистецтв. Переконливий аргумент, бо  кожен народ пізнає себе та сучасність через… своє мистецтво.

… Переступивши поріг цього унікального закладу, я одразу занурилась у творчу атмосферу Країни прекрасного. Вже у коридорі зі стін на мене дивилися визначні метри світової музики, радували око живописні полотна та вироби декоративно-прикладного мистецтва, а з кабінетів лунали мелодійні рулади та дзвінкі акорди. Усе це ніби піднімало над буденністю, переносило у світ гармонії і добра.

 Піонери креативу

–   Наша школа створена у 1990 році і фактично одразу стала багатопрофільним мистецьким закладом нового типу, оскільки об’єднала у навчально-виховному процесі і музику, і хореографію, і образотворче мистецтво, – розповідає засновник і директор Вінницької дитячої школи мистецтв Ярослав Зінько. – Власне, на той час в Україні було лише три таких школи: одна у Києві, друга – у Львові і третя – у Вінниці. Так що ми, можна сказати, піонери у цьому напрямку. Перший рік, пригадую, 145 учнів навчало усього 5 викладачів. Нині ж у колективі  біля 90 працівників і 800 учнів. Школа стала тією духовною оазою, де діти не лише пізнають прописні істини добра, віри і надії, а й долучаються до естетичних цінностей суспільства, розкривають свої таланти, знаходять друзів та однодумців.

До послуг вихованців Вінницької дитячої школи мистецтв комфортні умови навчання, прекрасна матеріальна база з достатньою кількістю музичних інструментів та технічних засобів, а головне – досвідчені наставники… Педагоги 4 відділень, які працюють сьогодні у школі, і справді, володіють необхідним багажем знань і охоче діляться ними. Найбільше з відділень – музичне, у своєму складі має фортепіанний відділ (зав. Валентина Мисник), відділ струнно-смичкових інструментів (зав. Наталя Рудних), народних інструментів (зав. Тетяна Смірнова), духових інструментів (зав. Олена Савчук) та відділ теоретичних дисциплін, хорового та сольного співу (зав. Інна Соколовська).  Хореографічним відділенням керує Ірина Марценюк,  образотворчого мистецтва – Раїса Іваненко і підготовчим відділенням – Нінель Коробова.

– На долю наших викладачів випала нелегка роль скульпторів дитячих душ, – зазначає заступник директора з навчальної роботи Світлана Лещук, – але кожен педагог – самодостатня особистість, професіонал. Більшість мають вищу категорію, звання учителів-методистів, а окремі – і почесне звання заслужених працівників культури. Тож фактично з перших днів заснування школи ми стали своєрідним методичним центром і надаємо допомогу дитячим закладам позашкільної освіти області. До речі, тільки торік у міському конкурсі “Кращий викладач року-2013” за креативність і новаторський підхід у номінації “Викладач” перемогу здобула наша Ірина Марценюк, у номінації “Концертмейстер” – Олена Рахімова, а у номінації “Громадський діяч” – Людмила Нікітчук.

    Праця і здобутки

Сучасний меркантильний світ, розбурханий соціальними потрясіннями, на жаль,  не сприяє розвитку мистецтва. Ще Гегель з гіркотою констатував, що мистецтву вже не поклоняються. І це можна спостерігати у багатьох освітніх закладах культурного спрямування: викладачі відчитали відведені їм години і розбіглися по домівках. Мовляв, яка плата – така й робота. Однак у Вінницькій дитячій школі мистецтв немає навіть натяків на подібне. Педагоги тут не рахуються з часом, бо служать Його Величності – Мистецтву. Тільки у 2013-му році школа взяла участь у 77 мистецьких заходах різних рівнів. При цьому – із двох міжнародних привезли Гран-прі та дипломи переможців, а на 6-ти всеукраїнських конкурсах взяли три перших, три других і три третіх місця.

Так, гордістю закладу є зразковий ансамбль танцю “Подоляночка” (кер. Віктор Марценюк), учасниками якого є 70 учнів хореографічного відділення. Торік юні танцюристи повернулися з перемогою із  Туреччини, а будучи у Словаччині, буквально “порвали” тамтешню публіку і заслужено вибороли Гран-прі. Завжди лідирує на мистецьких конкурсах і вокальний ансамбль старшокласників “Мрія” (кер. Тетяна Дубецька) – переможець обласного конкурсу “Подільська весна-2012”.  Вражають  виступами хори середніх і старших класів, учнівський оркестр народних інструментів, ансамблі гітаристів, бандуристів та малих форм (дуети, тріо). Дуже сильний клас сольного співу,  де особливими талантами відзначаються вихованці Анна Буханова, Аліна Яворська, Костянтин Швачеч, Олександра Данилюк, Тетяна Олексієнко. Що ж стосується вихованців відділення образотворчого мистецтва, то вони неодноразово перемагали на міжнародних художніх виставках у м. Делі (Індія), м. Тегерані (Іран), м. Лідіце (Чехія), м. Нова Загора (Болгарія), у міжнародному пленері юних художників у м. Луцьку. Окрім того, юні художники є активними учасниками щорічного всеукраїнського конкурсу “Я хочу жити в якісному світі” і тільки цього року більше 60-ти учасників отримали подарунки, з них 20 – стали переможцями у різних номінаціях.

Усі ці здобутки – безумовно, свідчення непересічних здібностей підростаючого покоління. Втім, вихованцям закладу є на кого рівнятися, адже приклад подають викладачі. Це, передусім, народний ансамбль народних інструментів викладачів “Український сувенір”  (кер. заслужений працівник культури Анатолій Ряполов),  джазовий ансамбль викладачів “Гармонія” та вокальний ансамбль “Чарівниця” під керівництвом очільника школи Ярослава Зінька та ін.

     Творчі “ноу-хау”

Ознайомившись з роботою школи, піймала себе на думці, що сама була б не проти тут навчатися.

– Ласкаво просимо! – відгукнувся очільник закладу. – Адже ми цьогоріч відкрили групи без вікових обмежень. Фактично, це групи для дорослих. До нас вже приходить займатися вокалом один молодий хлопець, а в студію образотворчого мистецтва – студентка одного з вінницьких вишів. Звичайно, дорослих ми беремо на платній основі. Бо у школі усього 520 бюджетних місць, а ще 274 учні навчаються у групах самоокупності. Для бюджетників, які виявили бажання навчатися на музичному та хореографічному відділеннях, термін навчання 8 років, а на відділенні образотворчого мистецтва – 6 років. У групах самоокупності термін навчання – 5-8 років. По закінченні школи мистецтв усі випускники отримують свідоцтво державного зразка.

За майже чверть століття існування школи мистецтв у ній сформувалися свої неписані традиції. Так, завжди феєрично тут проходять новорічні бали.  Розрахована на 400 місць актова зала школи буквально тріщить по швах від бажаючих побачити яскравий “Новорічний калейдоскоп”. У справжнісіньке театралізоване дійство перетворюється  і традиційна посвята у першокласники.  До речі, роль Короля Країни мистецтв на цьому заході традиційно виконує директор Ярослав Зінько. Піднесено і щемко відбуваються вечори прощання зі школою, під час яких випускники трепетно передають першачкам символ альма-матер – піраміду із зображеннями кожного виду мистецтв.

Загалом,  подібних масових заходів протягом навчального року проходить чимало. Це і Дні відкритих дверей, мистецький проект “Маленькі зірочки – великій Україні”, виставки творчих робіт “Осінній вернісаж” та “Зимова казка”, лекції-концерти “Мистецька веселка”, з якими вихованці школи виступають у дитсадках та загальноосвітніх школах міста, зустрічі з відомими артистами… Так, торік на базі школи відбувся майстер-клас з музикантами джазового квартету Арі Роланда (США).

Творча аура ніби витає у повітрі школи. Педколектив постійно продукує цікаві свіжі ідеї, які потім підхоплюють інші дитячі заклади. Варто згадати хоча б започаткований у 2012-му році фестиваль “Творча родина”.

– Тоді у ньому взяли участь 7 родин, кожна з яких презентувала себе. Хто у вигляді відеофільму, хто – фотогазети, хто – поетичного портрету, – розповідає Світлана Лещук. – А особливою родзинкою були творчі номери, де  учасники усією родиною співали, танцювали, представляли свої творчі хобі та мистецькі доробки… Справжнісіньке талант-шоу! Взагалі, ми багато працюємо з батьками наших вихованців в руслі українознавчої концепції “Школа-родина”, бо, як би там не було, але головним вихователем дитини є сім’я.

До речі, ідея свята так сподобалася і учням і батькам, що цьогоріч школа  мистецтв планує надати фестивалю статус міського. У планах школи також реалізація благодійного проекту для дітей-сиріт та вихованців спеціалізованих дитячих закладів “Творче серце маленької людини”

Нині школа готується до традиційного свята народної творчості “Писанковий світ”, яке вже давно вийшло за межі закладу.

– Якось на свято до нас завітала делегація з Франції, – пригадує викладач образотворчого мистецтва Раїса Іваненко. – Побачивши, як дітки із писачками чаклують над заготовками з яєць, розгледіли у цьому якусь магію… Довелося пояснювати, що писанкарство – це давня українська традиція…

Втім, магія таки є. Магія мистецтва, яке полонить у свій дивовижний світ живопису та скульптури, кераміки та петриківського розпису, батіка і вітражів, м’якої іграшки, в’язання, витинанки, орігамі… А щоб вже зовсім іти в ногу з часом, на відділенні образотворчого мистецтва відкрили ще й клас кольорової комп’ютерної графіки, яким, до речі, керує колишня випускниця школи мистецтв Наталя Величко.

До речі, багато випускників школи сьогодні вже зрілі художники, архітектори, дизайнери, мистецтвознавці. Так, Ян Нікітчук  нині є артистом відомого українського гурту «ТІК»; Олена Завірюха – артистка муніципального духового оркестру;  Дмитро Ольховий, Володимир Зімулькин, Кирило Олійник – артисти балету Державного ансамблю пісні і танцю «Поділля», Вінницької обласної філармонії; Артем Олійник – артист балету ансамблю ЗСУ «Крила України»; Денис Турчак – соліст балету Національного ансамблю України ім. П. Вірського… Погодьтеся, культурний грунт України не міг би так плодоносити, коли б не було Вінницької дитячої школи мистецтв.

… Наступного, 2015-го року, Вінницька дитяча школа мистецтв відзначатиме своє 25-ліття. Віриться, що цей славний ювілей стане визначною мистецькою подією не лише області, а й усієї України.

Богдана ЗОРУК

 

 

Комментарии к записи ЖУРНАЛ ”ВІННИЧАНКА” № 3 (49) березень 2014р. ”У СЕРЦЕ УВІЙДЕ ЛИШ ТЕ, ЩО ІДЕ ВІД СЕРЦЯ” отключены